Praha

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6593392N, 13.8189972E

 

Vrchol Praha naleznete zde: https://mapy.cz/s/labeholah

Dnes vás opět zavedu na místo, o kterém jsem štěknul v knize S Tuláčky cestou necestou. Tentokrát vám štěknu o vrcholu Praha.

Byl krásný zimní den. Na obloze se honili kámoši Mračouni a co chvilku to vypadalo, že se rozsněží. Slabý větřík jemně vanul a já jsem se toulal nádhernou přírodou chráněné krajinné oblasti Brdy a přemýšlel jsem, kam jen bych se podíval.

Již mnoho krásných brdských míst jsem prozkoumal. Ještě mnoho krásných brdských míst objevím. Tentokrát jsem se však toulal místy mne ták moc dobře známými. Věděl jsem, že jen mrňousek od sebe mám mnoho krásných zastavení. Jen kam se vydat dřív, to jsem se nemohl rozhodnout.

Tlapkal jsem hlubokými lesy, kochal jsem se výhledy. Merčil jsem les plný vysokých stromů, merčil jsem mladý les plný pidi stromků. Toulal jsem se místy, které byly ták stejné a přesto ták rozdílné, až jsem dotlapkal k měkoučké lesní cestě porostlé mechem a nízkou travičkou.

Jen co jsem zeleňoučkou lesní cestu zmerčil, stlapkal jsem z měkoučké lesní cesty a už jsem svištěl kupředu s větrem o závod a s radostí v kožíšku. Svištěl jsem kupředu rychleji než rychle. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí. Míjel jsem rozčepýřené stromky i koberce borůvčí. Chvilku jsem svištěl po rovince, co chvilku jsem prosvištěl zatáčkou. Tlapky mne nesly stále kupředu, když v tom, najednou, přímo přede mnou, vyrostl obrovský modřín.

Vím, potkat v lese modřín není nic zvláštního. Ale tento modřín něčím zvláštní je. Na kmenu modřínu, vysoko nad kebulí člobrdice, nachází se malinkatá cedulka s nápisem Praha.

To vám štěknu kamarádi, vyrostl jsem v ruchu velkoměsta, dokonce v ruchu samotné Prahy, ale tuhle Prahu, tu mám radši. Jeden tu může svištět vlevo i vpravo a s nejvyšší pravděpodobností tu nikoho nepotká. V létě tu krásně pějí kamarádi ptáčci. A jak se tu odpočívá.

Na vrchol Praha se vracím moc rád. Sice je při každé mé návštěvě jiný, ale stále je krásný. Až se tedy budete toulat po Brdech, nezapomeňte na Prahu.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.