Bývalá bouda u sv. Jana


Kraj: Středočeský 


Okres: Příbram


GPS souřadnice: 49.6546144N, 13.8353719E


Bývalou boudu U sv. Jana naleznete zde: https://mapy.cz/s/habucehulu

Dnes vás zavedu k bývalé lovecké boudě U sv. Jana, ke které jsem dotlapkal, když jsem se vydal po stopách mé knihy S Tuláčky cestou necestou. Z boudy už moc nezbylo, ale i to málo, co lze na místě najít, za zastavení stojí. Vždyť bývalá bouda U sv. Jana se nachází v té nejpohádkovější části Brd. Dokonce se nachází hned vedle cesty. Ale i přes svou polohu jí mnoho člobrdů mine.

Byl krásný zimní den. Lehce mrzlo, na obloze řádili kámoši Mračouni a počasí budilo dojem, že se už brzy rozsněží. Tento krásný den jsem si vybral k toulkám mými oblíbenými Brdy. A kam jinam jsem mohl vyrazit, než do mé nejoblíbenější části Brd.

Tlapkal jsem po červené lesní cestě a byl jsem ve svém živlu. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod stromy merčil jsem koberce borůvčí i zrzavé kapradí. V borůvčí merčil jsem pěšinky i pěšiny vedoucí neznámo kam.

To se ví, nejednou jsem se rozsvištěl po pěšince do hloubi lesa. Nejednou jsem se vracel pěšinou zpátky k červené cestě. Mnohokrát jsem se vydal po stopě mých lesních kámošů, abych zjistil, kde asi přebývají. Kdykoli mne stopa dovedla k houštině, otočil jsem se a svištěl jsem zpátky k člobrdici.

Toulal jsem se pohádkovou přírodou, svištěl jsem slalom mezi stromy. Užíval jsem si chvíli tady a teď, když mne červená cesta zavedla do míst, kde byla louže vedle louže a kde vysoké stromy nahradila spousta pidi stromků.

Prosvištěl jsem mnoho louží a s červeným bříškem tlapkal jsem dál. V mžiku jsem byl na rozcestí, které se za poslední roky tolik změnilo. Dosvištěl jsem na rozcestí, kde mi štěklo, že tohle místo dobře znám, byť ho nyní na první pohled nepoznávám. Dosvištěl jsem na místo, kde mi štěklo, že se tu skrývá něco, co bych měl zkontrolovat.

S tušením v kožíšku nastražil jsem ušadla. Famfrňákem jsem větřil, očadla jsem měl v pohotovosti a pomalými kroky tlapkal jsem po rozcestí a hledal jsem místo, o kterém jsem věděl, že tu je, ale které jsem nemohl najít. Tlapky mne donesly až mezi pidi stromky. Tady mi štěklo, že tady hledat nemám. Tlapky mne dokonce zanesly zpátky, na místo, odkud jsem merčil spoustu louží. I tady jsem měl tušení, že už jsem daleko a nic tu nenajdu.

Zastavil jsem se na místě, pořádně jsem se rozhlédl a zmerčil jsem místa mne ták dobře známá. Zmerčil jsem vysoké stromy, zmerčil jsem mne ták dobře známé cesty. Najednou mi štěklo, kde mám hledat. Kopnul jsem do vrtule, skočil jsem pár dlouhých skoků, přeskákal jsem pařezy a v mžiku jsem byl u kamenné zídky jen mrňousek vedle silnice.

Doskočil jsem k zídce, která na místě zůstala z lovecké boudy U sv. Jana. Doskočil jsem k zídce ták dobře maskované a zároveň pro bystré očadlo ták nepřehlédnutelné. Doskočil jsem k zídce, na které jsem našel obrázek boudy v celé její kráse.

Tento obrázek jsem zmerčil mnohokrát. Dokonce i vy ho můžete najít i nedaleko zídky hned vedle cesty. Kde přímo, to vám neštěknu. Jste přeci bystří a očadla máte jako já na stopkách. Pro člobrdy je obrázek nepřehlédnutelný, ale pro chlupáče je až moc vysoko.

Na chvilku jsem se u zídky zastavil. Přemýšlel jsem nad tím, jak to tu kdysi dávno vypadalo. Přemýšlel jsem nad člobrdy i mými lesními kámoši. Přemýšlel jsem nad tím, jak to tu asi za pár let bude vypadat. Tohle místo mne vždy na chvilku zastaví a já jsem za to rád. Vždyť není kam spěchat. To obzvlášť platí v této krásné přírodě.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422. Kdo by chtěl mou knihu s věnováním, napište mi.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.