Žofinka

 

Kraj: Plzeňský 

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.6065619N, 13.6863900E

 

Žofinku naleznete zde: https://mapy.cz/s/mumepozoge

Dnes vás zavedu ke studánce Žofinka, kterou jsem objevil při svých toulkách hlubokými lesy chráněné krajinné oblasti Brdy.

Byl krásný den. Na obloze zářil kamarád Puňta a svými paprsky rozzařoval les. Byl den, kdy od rána krásně mrzlo. Ne moc. Mrzlo tak akorát, abych si toulky po mých oblíbených Brdech užil tak, jak to umím jen já.

Pod dozorem kamaráda Puňti, po boku ségruše a člobrdice, svištěl jsem hlubokým lesem mezi vesničkou Planiny a Hořehledy. Svištěl jsem po zpevněné lesní cestě. Co chvilku jsem mezi stromy vykouknul na kámoše Puňťu, co chvilku jsem se jen tak prosvištěl se ségruší.

Svištělo se mi, jedna radost a cesta mi šla krásně od tlapek. Míjel jsem tajemné pěšinky vedoucí mezi mladé rozčepýřené stromky. Míjel jsem zmrzlé louže, které oznamovaly blížící se zimu. Svištěl jsem s radostí v kožíšku stále kupředu, když jsem po své pravé tlapce zmerčil obrázek sv. Františka z Assisi a vedle něj pěšinku vedoucí mezi vysokými stromy neznámo kam.

Jen co jsem svatého Františka zmerčil, svištěl jsem mu naproti.  Myslel jsem si že mi poví, kam tajemná pěšinka vede. Ale svatý František si nechal toto tajemství pro sebe. Se zvědavostí mne vlastní vyrazil jsem proto po pěšince kupředu, neznámo kam.

Tlapka míjela tlapku a já jsem svištěl nádherným lesem. Co chvilku jsem svištěl po mechovém koberci, co chvilku jsem svištěl po měkoučké pěšince pokryté jehličím. Svištěl jsem kupředu, od tlapek mi odlétalo jehličí a v kožíšku jsem cítil, že mne čeká velké dobrodružství.

Tlapky mne nesly hlouběji a hlouběji do lesa. Čím hlouběji v lese jsem byl, tím méně jsem merčil kamaráda Puňťu na obloze. Čím hlouběji v lese jsem byl, tím větším přítmím jsem svištěl. Čím větší přítmí v lese panovalo, tím byl les záhadnější. Čím záhadnější les byl, tím pomaleji jsem svištěl. Najednou, zničehonic, mlaskla mi zem pod tlapkami a já jsem stál po kotníky ve vodičce.

To vám štěknu kamarádi, já jsem se ták lekl, až jsem si povyskočil. Jak jsem si povyskočil, otočil jsem se a po své levé tlapce zmerčil jsem dřevěný stolek. Zmerčil jsem stolek, zpod kterého vytékala průzračně čistá vodička.

Jen co ke mne došla člobrdice pověděla mi, že jsem objevil studánku Žofinku. Pověděla mi, že jsem objevil jednu ze studánek, která je od ostatních pohádkových studánek brdských lesů ták jiná. Ale to, že je jiná, jí na kráse vůbec neubírá. Vždyť jen pár krůčku od studánky je rybníček, který ták dokonale splývá s okolní krajinou, že se snadno přehlédne. Navíc mech, pařezy, choroše a vysoké stromy kolem Žofinky dávají Žofince pohádkovou atmosféru. Atmosféru ták pohádkovou, kterou jinde než v Brdech málokde najdete.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.