Přístřešek s čertem

 

Kraj: Plzeňský 

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.6085242N, 13.6762419E

 

Přístřešek s čertem naleznete zde: https://mapy.cz/s/juducepube

Dnešní výlet bude trošku jiný, než na který jste zvyklí. Dnes vás zavedu do hlubokých brdských lesů k čertovi, kterého jsem objevil v turistickém přístřešku jen mrňousek od anděla. Jen Mikuláše jsem na místě nezmerčil. Asi je na něj ještě brzy. Až se vydáte v mých stopách kamarádi, může se vám u tohoto místa stát, že už čerta nepotkáte. Ale anděla, toho namístě zastihnete. Ten toto místo stráží déle než dlouho.

Byl krásný den. Na obloze zářil kamarád Puňťa, les byl lehce omrzlý a já jsem se toulal hlubokými brdskými lesy. Chvilku jsem tlapkal po zpevněné lesní cestě z mírného kopečka, chvilku jsem svištěl po cestě a dělal jsem se ségruší psí kusy.

Svištěl jsem lesem krásnějším než krásným. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Ve škarpě vedle cesty merčil jsem prazvláštní květinu, na které jako by rostly stříbrné penízky. Merčil jsem balvany i pařezy, merčil jsem tajemné pěšinky.

Co chvilku jsem se po boku ségruše prosvištěl po jedné z pěšinek. Honil jsem se ségruší pod vysokými buky, rochnil jsem se ve spadaném listí a užíval jsem si šustot, který se ozýval od mých tlapek. Svištěl jsem kupředu, užíval jsem si chvíli tady a teď, když se přímo přede mnou, jen pár kroků ode mne, objevil turistický přístřešek.

Jen co jsem zmerčil turistický přístřešek, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu rychleji než rychle. Svištěl jsem kupředu, ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a já, než jsem se nadál, už jsem byl u přístřešku.

Jen co jsem k přístřešku dosvištěl, hrozně jsem se lekl. Pod stříškou, na stolku mezi lavičkami, koukala na mne kebule. Nebyla to však obyčejná kebule. Tahle kebule měla očadla, ušadla, čertí rohy a úsměv od ušadla k ušadlu. Tvářila ták vesele, ale růžky na kebuli mne ták vyděsily, že jsem o pár kroků couvnul. Možná bych couval ještě dál, ale jak jsem nekoukal za sebe, narazil jsem. Narazil jsem do obrázku, na kterém jsem zmerčil anděla s roztaženými křídly.

Ve chvíli, kdy jsem zmerčil anděla, štěklo mi, že čerta se bát nemusím. Pomalými a opatrnými kroky plížil jsem se zpátky k přístřešku. Čert se dosud ani nehnul. Ani nemrknul. Ani ouškem nepohnul. Pomalu a s rozvahou tlapkal jsem blíž a blíž. Valil jsem na čerta očadla, ale čert nereagoval. Jen pár kroků jsem utlapkal a byl jsem zpátky u přístřešku. Čert se stále ani nehnul. Zvednul jsem famfrňák k čertovi a zhluboka se nadechl. To co jsem ucítil, mi vyrazilo dech. V hlubokém nádechu necítil jsem žádnou síru. Cítil jsem jen vůni dřeva.

Ještě mnohokrát jsem se zhluboka nadechl, ale ani síru ani žádnou čertovinu jsem nenavatřil. Celou dobu jsem čerta bedlivě pozoroval, ale ten se ani nehnul. Po době delší než dlouhé mi štěklo, že čert není živý. Štěklo mi, že jsem objevil čerta vyřezaného ze dřeva.

To vám štěknu kamarádi, mne se ták ulevilo. Jak se mi ulevilo, sednul jsem si vedle čerta a čekal jsem, co krásného mi štěkne. To se ví, neštěkl mi nic. Ale to mi vůbec nevadilo. Po boku čerta jsem si alespoň pořádně odpočinul a užil jsem si výhledu, který se jen tak nevidí.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.