Přístřešek 

 

Kraj: Plzeňský 

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5944072N, 13.7169192E 

 

Seník naleznete zde: https://mapy.cz/s/munecojaku

S prvními mrazíky vydal jsem se jen tak toulat přírodou. Štěkal jsem si pod fousky, že by bylo fajn jen tak svištět lesem. Ale protože bych to nebyl já, abych neobjevil krásné místečko, tak vás dnes zavedu k jednomu z brdských seníků, který jsem objevil v hlubokých lesích mých oblíbených Brd.

Byl krásný den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a svými paprsky dělal hluboký brdský les ještě pohádkovější než pohádkový. Všude, kam očadlo dohlédlo, merčil jsem vysoké stromy. Pod stromy merčil jsem koberce mechu, které zářily zelenější než zelenou barvou.

Jen tak jsem si svištěl lesem se ségruší po boku a s radostí v kožíšku. Chvilku jsem dělal psí kusy, chvilku jsem svištěl slalom mezi stromy. Co chvilku jsem se rozsvištěl po tajemné pěšince do hloubi lesa, zvědav, kam mne pěšinka zavede. Co chvilku jsem jinou pěšinkou svištěl z hlubokého lesa zpátky k člobrdici.

Svištěl jsem nádherným hlubokým lesem s radostí mne vlastní. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a já si užíval místní přírodu. Nejednou jsem objevil pařez porostlý choroši, nejednou jsem uklouzl na námraze, která se usadila na zpevněné lesní cestě. Užíval jsem si den tak, jak to umím jen já, když na mne ze zatáčky vykouklo mne ták moc dobře známé stavení.

Jen chvilku jsem svištěl po zpevněné lesní cestě po boku člobrdice, když se cesta stočila a na mne zpoza zatáčky vykoukla dřevěná chaloupka. Nebyla to však obyčejná chaloupka. Vykoukla na mne dřevěná chaloupka stojící na čtyřech nožkách, střechou porostlou mechem a s jesličkami pod střechou.

Jen co jsem mne ták moc dobře známou chaloupku zmerčil, kopnul jsem do vrtule, zamával jsem člobrdici chvostem na rozloučenou a v mžiku jsem svištěl rychleji než rychle, kupředu, přímo za famfrňákem.

Svištěl jsem kupředu se zvědavostí v kožíšku. Famfrňák, očadla i ušadla jsem měl v pohotovosti. Jen několik rychlých kroků jsem usvištěl a dosvištěl jsem do zatáčky. Jen několik dlouhých skoků jsem skočil a byl jsem u chaloupky. Byl jsem u chaloupky a větřil jsem tolik vůní, až jsem svému vlastnímu famfrňáku nevěřil.

U dřevěné chaloupky krásně voněl les. Z chaloupky se linula vůně nedávno nasušeného sena. Okolo chaloupky věřil jsem mnoho mých lesních kámošů. Navětřil jsem kámošky srnky i laně, navětřil jsem kámoše zajochy i srnce. K mému velkému překvapení navětřil jsem i nedávnou přítomnost kámoše jelena.

To vám štěknu kamarádi, já měl tákovou radost. Tolik života na jednom místě jsem objevil. Tolik kámošů co k této kouzelné chaloupce chodí. Já vím, bude to asi tím, že kouzelná chaloupka není ničím jiným než barem pro mé lesní kámoše.

Dosvištěl jsem k chaloupce, kde pod střechou ukrývají člobrdové seno pro mé lesní kámoše. Dosvištěl jsem k lesnímu baru, kde za tuhé zimy dávají člobrdové seno do jesliček a mí lesní kámoši sem chodí na kus řeči a na pořádnou baštu. Dosvištěl jsem k chaloupce, díky které je tento pohádkový kousek lesa ještě pohádkovější a plný života.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.