Přírodní rezervace Kokšín


Kraj: Plzeňský 


Okres: Plzeň - jih


GPS souřadnice: 49.6035342N, 13.6770794E 


Přírodní rezervaci Kokšín naleznete zde: https://mapy.cz/s/bebebaneje

Dnes vás zavedu do přírodní rezervace Kokšín, která je součástí chráněné krajinné oblasti Brdy.

Byl krásný, skoro zimní den. Lehce mrzlo, ale kamarád Puňťa ták krásně zářil na obloze, že mne vytáhnul z teplého pelíšku a přiměl mne vydat se na výlet. Zavedl mne do hlubokých brdských lesů, do míst, které mám ták moc rád.

Tlapkal jsem měkoučkou lesní cestou ukrytou spadaným listím. Tlapkal jsem hlubokou bučinou ve stínu vysokých buků. Co chvilku na mne mezi stromy vykouknul kamarád Puňťa, co chvilku jsem se kamarádovi Puňťovi schoval v jedné z propadlin. Tlapkal jsem nádhernou bučinou, hrál jsem si na schovku s kámošem Punťou když mi štěklo, že netlapkám jen tak obyčejným lesem.

Tlapkal jsem lesem, kde propadlina střídala propadlinu. Kde nebyla propadlina, byla malá skalka. Kde nebyla skalka ani propadlina, bylo malé kamenné moře. Tlapkal jsem lesem ták netypickým pro Brdy, že jsem se rozhodl pro pořádný průzkum.

Opustil jsem lesní cestu a vydal sem se pěšinkou do kopce. Čím byl kopec prudší, tím hlubší propadliny jsem míjel. Čím výše na kopečku jsem byl, tím více popadaných stromů jsem přeskakoval. Výstup mi dával čím dál tím víc zabrat. Už jsem byl skoro na vrcholu kopce, když mi štěklo, že jsem někde opustil pěšinku, která mne vedla vzhůru. Ale ani to mne nemohlo zastavit.

Tlapky mne nesly stále kupředu. Propadlina střídala propadlinu, skalka střídala skalku. Protlapkal jsem místy, kde jsem merčil skalky i v propadlinách. Protlapkal jsem místem, kde byl pařez na pařezu, když jsem si ocitl na kopečku. V tu chvíli jsem nestačil valit očadla.

Příroda kolem mne se změnila jako mávnutím kouzelného proutku. Tatam byly propadliny, tentam byl hluboký bukový les. Z dohledu mi zmizely skalky. Dotlapkal jsem do míst, kde jsem po pravé tlapce merčil mladé smrčky. Po levé tlapce merčil jsem stále vysoké buky. Pod buky merčil jsem mnoho květin různých tvarů a velikostí.

Jen co jsem vysvištěl kopec, jen co les kolem mne změnil, tlapky se daly do pohybu a já v mžiku svištěl slalom mezi stromy všemi směry, kterými jen jsem svištět mohl. Chvilku jsem svištěl slalom mezi buky, chvilku jsem svištěl slalom mezi smrky. Dosvištěl jsem k ceduli s nápisem přírodní rezervace Kokšín. V tu chvilku mi to štěklo. Byl jsem v přírodní rezervaci, která je součástí mých oblíbených Brd a přitom je ták jiná než lesy které znám. Přírodní rezervace Koškín je ták jiná a tajemná.

Svištěl jsem přírodní rezervací kupředu a zase zpátky a nemohl jsem se jí nabažit. Podle informační tabule tu prý roste mnoho vzácných květin. Ale jak je u květin zvykem, se začínající zimou moc často nekvetou. Ale od jara, to musí být paráda. To tu prý roste květina vedle květinky a rostlina vedle rostlinky. Určitě tu také poletují kámoši motýli a kámošky včelky. Ale nyní, skoro v zimě? To bych tu mohl narazit asi jen na kámoše srnečka či divočáka. Ostatně stopy těchto kámošů jsem tu zmerčil mnohokrát.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.