Pod Plešcem

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6521967N, 13.8538458E

 

Tento kousek nádherné brdské přírody naleznete v těchto místech: https://mapy.cz/s/beragunaga

Dnes vás zavedu na malé zastavení, o kterém je v knize S Tuláčky cestou necestou jen malá zmínka. Místo samotné není ničím zvláštní. Ale příroda kolem, ta se jen tak nevidí. Ptáte se, o jakém místě bude dnešní štěk? Tak já vám to prozradím. Bude o pohádkové přírodě v blízkosti rozcestí Pod Plešcem.

Byl ponurý zimní den. Obloha byla šedivá a vybízela k tomu, aby jeden zůstal za pecí. Právě tento ponurý zimní den jsem se vydal toulat do mých oblíbených Brd na místo pohádkovější než pohádkové. Vydal jsem se na místo, které má za každého počasí tolik co nabídnout a v ponurý den jako byl tento, nabízí tento kousek hlubokého lesa ten nejkrásnější zážitek.

Jen co jsem vyskočil z Toyoťáka, byl jsem k nezastavení. Prosvištěl jsem za ceduli s nápisem POZOR, VÝSKYT NEBEZPEČNÉ MUNICE, prosvištěl jsem zatáčkou a v mžiku jsem nestačil valit očadla. Po mé levé tlapce zmerčil jsem místo hlubokého lesa obrovský kopec místy holý, místy porostlý pidi stromky. Ale jen o pár kroků dál už jsem svištěl hlubokým lesem a nic mne nemohlo zastavit.

Svištěl jsem po zpevněné cestě rychleji než rychle. Od tlapek se mi ozýval dusot, ušadla mi plápolala na kebuli a já svištěl kupředu, s větrem a s radostí v kožíšku. Svištěl jsem po zpevněné lesní cestě klikatící se lesem a nestačil jsem valit očadla.

Po pravé tlapce merčil jsem hluboký les plný mladých stromků, po levé tlapce merčil jsem hluboký les plný vysokých jehličnanů. Vedle cesty merčil jsem balvany a pařezy. Místy jsem merčil kořeny porostlé mechem a choroši. Merčil jsem koberce borůvčí a tolik kapradí, jako se vidí málokdy.

Svištěl jsem do mírného kopečka, prosvištěl jsem zatáčkou, obsvištěl jsem balvan a byl jsem v lese pohádkovějším než pohádkovém. Dosvištěl jsem do míst, kde pod stromy rostou koberce borůvčí. Napříč koberci borůvčí jsou vyšlapané pěšinky vedoucí do hloubi lesa a snad ještě dál.

Kam až pěšinky vedou, to se mi ještě nepodařilo zjistit. Ale některé pěšinky v merku mám. Zjistil jsem, že některé pěšinky vedou do míst, kde bydlí mí kámoši srnečci se srnečkami. Jiné pěšinky vedou k houštinám, kde bydlí mí kámoši divočáci se svými rodinami. Objevil jsem i pěšinku, kterou chodí domů kámoška liška. Kde však kámoška liška bydlí, to jsem ještě nezjistil.

V tomto místě je tolik pěšin a pěšinek, zajímavých zákoutí i tajemných míst, že i kdybych tu svištěl celý den a zkoumal píď po pídi tento kousek pohádkového lesa, stejně bych nezjistil, kam až pěšinky vedou. Ale jednou, až budu moudrý chlupáč, budu mít v merku všechny pěšinky v okolí. Budu znát mé místní kámoše i jejich rodiny. A kdo ví, třeba jednou ochutnám i místní borůvky, které musí být chutnější než chutné.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.