Nad Maráskem

 

Kraj: Plzeňský 

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5929131N, 13.7283722E

 

Vrchol a vyhlídku naleznete zde: https://mapy.cz/s/desohetote

Dnes vás zavedu na další krásné místo, o kterém si můžete přečíst v mé knize S Tuláčky cestou necestou. Nebude to žádné jiné místo než vrchol a vyhlídkové místo Nad Maráskem, místo, na kterém jsem se nechal zvěčnit na úvodní fotku k této knize.

Byl mrazivý zimní den. Nemrzlo moc. Mrzlo tak akorát, aby se mi nechtělo být doma a chtělo se mi toulat. Zda za to mohl kamarád Puňťa, který zářil na obloze nebo zda za to mohla příroda, která se třpytila do dálky, to vám neštěknu. Ale ať to bylo cokoli, byl jsem moc rád, že jsem na prochajdu vyrazil.

Tlapkal jsem ve stínu vysokých stromů po zpevněné lesní cestě do mírného kopečka. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Kde nerostly vysoké stromy, rostly mladé rozčepýřené stromky. Stromy doplňoval mech, skály a skalky i spousta pěšinek. Kam pěšinky vedou, to jsem nezjišťoval. Pěšinky totiž vedly do pořádného krpálu nebo z pořádného srázu a já nechtěl riskovat.

Tlapkal jsem po boku člobrdice a pod fousky jsem si poštěkával, jak je tu krásně. Kromě mne, člobrdice a ségruše jsem byl v lese sám. Užíval jsem si vůni jehličí, užíval jsem si prochajdu, když jsem dotlapkal na rozcestí mne ták dobře známé. Odbočil jsem doleva, vyměnil jsem zpevněnou lesní cestu za měkoučkou lesní cestu a už jsem svištěl kupředu, s větrem o závod a s radostí v kožíšku.

Svištěl jsem po měkoučké lesní cestě rychleji než rychle. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a já svištěl do míst mne ták dobře známých. Co chvilku jsem obsvištěl zamrzlou louži, co chvilku jsem se sklouznul. Když jsem zmerčil tajemnou pěšinku, vydal jsem se po ní mezi mladé stromky a zjišťoval jsem, který místní kámoš si pěšinku vyšlápnul.

Byl jsem v místech, kde jsem se mohl toulat všemi směry. Krpály a srázy byly tentam. Hustý hluboký les také. Tlapkal jsem místem, kde rostly mladé rozčepýřené stromky i místem, kde jsem merčil mnoho bříz. Tlapkal jsem místem, které se za několik posledních let ták móc změnilo, ale přesto zůstalo krásné.

Tlapky mne nesly stále dál, až mne zanesly ke mne ták dobře známé pěšince. Opustil jsem měkoučkou lesní cestu a vydal jsem se úzkou pěšinkou do krátkého kopečka. Jen několik málo kroků mi stačilo k tomu, abych dotlapkal na vrchol. Jen několik málo dlouhých skoků mi stačilo k tomu, abych se ocitl na místě pro mne ták moc krásném. Tlapky mne donesly na vrchol Nad Maráskem, odkud je parádní výhled do dálky daleké.

Byl jsem na místě, na které se ták rád vracím. Zda je to jen tím, že je tu ták krásně, nebo zda to může být tím, že jsem vrchol Nad Maráskem objevil na jednom z mých prvních brdských výletů, to vám kamarádi neštěknu. Co vám však štěknout mohu je, že toto krásné místo má své kouzlo ve všech ročních obdobích.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422. Kdo by chtěl mou knihu s věnováním, napište mi.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.