Křtí

 

Kraj: Plzeňský 

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.6079508N, 13.7151006E

 

Bar pro mé lesní kámoše naleznete zde: https://mapy.cz/s/dezujanuca

Dnes vás zavedu na místo pohádkovější než pohádkové. Zavedu vás k baru pro mé lesní kámoše, které se nachází jen mrňousek od rozcestí Křtí. Zavedu vás k baru, o kterém jsem štěknul i ve své knize S Tuláčky cestou necestou.

Byl krásný zimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa, lehce mrzlo a příroda kolem mne se leskla, jako málokdy. Já jsem se toulal hlubokými lesy chráněné krajinné oblasti Brdy, pod fousky jsem si poštěkával, jak je tu krásně, když mi štěklo, že stíny jsou čím dál tím delší a les je čím dál tím tmavší.

Jen co mi štěklo, že bych si měl pospíšit a pomalu myslet na návrat dom, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu, s větrem o závod a člobrdicí a ségruší v závěsu. Svištěl jsem po zpevněné lesní cestě z mírného kopečka. Svištěl jsem hlubokým lesem zaposlouchaný do zurčení blízkého potůčku. Svištěl jsem kupředu a než jsem se nadál, byl jsem na rozcestí mne ták dobře známém. Dosvištěl jsem na rozcestí Křtí.

Když mi štěklo kde jsem, a že z hlubokého lesa jsem za chvilku venku, zpomalil jsem, pořádně jsem se rozhlédl a po pravé tlapce, jen mrňousek ode mne, zmerčil jsem stavbu větší než velkou. Zmerčil jsem velkou dřevěnou stavbu mne ták dobře známou.

V mžiku jsem byl opět v pohybu. Svištěl jsem kupředu s radostí mne vlastní. Usvištěl jsem jen pár rychlých kroků, skočil jsem dlouhý skok a v mžiku jsem stál v baru na rozcestí Křtí. Byl jsem v baru, do kterého se ták rád vracím. A to nejen já. Kdykoli, když se sem vydám, zmerčím mnoho stop mých lesních kámošů. V tomto baru se scházejí kámošky srnky i kámoši jeleni. Hopsají sem zajoši a občas se tu zastaví i nějaký ten člobrda.

Přes zimu bývá bar plný k prasknutí. Jesličky jsou plné sena, v korýtkách je zrní. Nechybí tu ani sůl. Před Vánocemi, to tu bývají bašty. Například kaštany a žaludy, dokonce tu občas jsou i jablka. Tentokrát byly jesličky ještě prázdné, ale zrní už jsem objevil. Vím že nebude dlouho trvat a bar se otevře. Už nyní má plné podkroví a ják krásně voní. Vůně sena je cítit široko daleko.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422. Kdo by chtěl mou knihu s věnováním, napište mi.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.

uvedený obrázek a nadpis.