Kamenný kříž

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6584489N, 13.8521831E

 

Kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/bejazojesu

Dnes vás zavedu ke kamennému kříži, který stojí u lesní cesty v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy.

Byl chladný zimní den. Obloha byla šedivá a vypadalo to, jako by mělo začít sněžit. Větřík jemně vanul a já dostal nápad vyrazit na výlet. Přemluvil jsem člobrdici a než bys pro kostičku dosvištěl, už jsem tlapkal zpevněnou lesní cestou hlubokým lesem jižní částí chráněné krajinné oblasti Brdy.

Tlapkal jsem nejkrásnější částí chráněné krajinné oblasti Brdy. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod vysokými stromy rostly mladé rozčepýřené stromky. Stromy a stromky doplňovaly pařezy porostlé choroši místy schované ve vyšší trávě, místy schované v kobercích mechu. Tlapkal jsem nádhernou částí Brd, kde jen málokde je možné zmerčit pod stromy zem zasypanou jehličím.

Tlapky mne nesly do mírného kopečka. Co chvilku jsem svištěl slalom mezi stromy a stopoval jsem místní kámoše. Nejednou jsem se vydal po stopách kámošek srnek, nejednou jsem svištěl po stopě kámoše divočáka. Jen jednou jsem svištěl po stopách kámošky lišky.

Svištěl jsem lesem živějším než živým. Nesvištěl jsem dlouho a koberce z mechu nahradily koberce borůvčí. V kobercích z borůvčí merčil jsem oranžové kapradí a spoustu pěšinek. To se ví, i těmito pěšinkami jsem se musel prosvištět. Vždyť jinak bych to snad ani nebyl já. Navíc svištění pěšinkami v borůvčí má něco do sebe. Borůvčí mne totiž krásně šimrá na bříšku. A to je pořádná legranda.

Mnohokrát jsem svištěl pěšinkou vyšlápnutou v borůvčí do hloubi lesa. Mnohokrát jsem se vracel zpátky k člobrdici. Prosvištěl jsem kolem mnoha stromů a navětřil jsem mnoho místních kámošů.

Vracel jsem se jednou z mnoha pěšinek z hlubokého lesa zpátky k člobrdici. Už jsem byl skoro u cesty. Už jsem se připravoval na brzký skok, když jsem prosvištěl kolem stromu a přímo přede mnou, jen krůček od pěšinky, zmerčil jsem obrovský kamenný kříž.

To vám štěknu kamarádi, já jsem se ták lekl, až mi tlapky zkameněly. Najednou jsem stál na místě a nemohl jsem se hnout. Stál jsem na místě, valil jsem očadla, když na mne promluvila člobrdice. V tu chvíli jsem vyskočil, vzpamatoval jsem se z leknutí a vydal jsem se na průzkum.

Tlapkal jsem pomalu. Tlapka míjela tlapku. Jen málo kroků jsem utlapkal a byl jsem u kříže. Byl jsem u velkého kamenného kříže s vytesaným nápisem Bůh můj, všudy útěcha má.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.