Čákova vyhlídka

 

Kraj: Středočeský 

 

Okres: Příbram

 

GPS souřadnice: 49.6551208N, 13.8174658E

 

Čákovu vyhlídku naleznete zde: https://mapy.cz/s/fevucusonu

Dnes vás zavedu na Čákovu vyhlídku, kam mne tlapky zanesly při mých toulkách po stopách knihy S Tuláčky cestou necestou.

Byl krásný zimní den. Lehce mrzlo, na obloze se honili kámoši Mračouni a zimní větřík vanul tak akorát, aby moc nestudil a zároveň aby člobrdici zčervenaly líce. Den byl jako malovaný a já nemohl jen tak polehounět doma. Vypravil jsem se proto do mých oblíbených Brd na místa mne ták dobře známá.

Tlapkal jsem po červené lesní cestě a nic mne nemohlo zastavit. Po levé tlapce měl jsem les plný vysokých stromů. Po pravé tlapce merčil jsem stromy, koberce borůvčí a spoustu zrzavého kapradí. Nejednou jsem zmerčil tajemnou pěšinku, nejednou jsem se po tajemné pěšince vydal do hloubi lesa. Něco mne však tentokrát drželo na lesní cestě. Co, to jsem ze začátku netušil.

Tlapkal jsem jen chvilku, když se les po mé levé tlapce rozestoupil a já najednou tlapkal po hřebeni. Tlapkal jsem po hřebeni hor a svět jsem měl jako na tlapce. Tlapkal jsem místem mne ták dobře známým a najednou jsem ho nepoznával. Jako dnes merčím hustý les, který tu před několika málo lety byl. To bylo v době, kdy jsem se do Brd vypravil na jeden z prvních výletů. Ale od té doby se místo změnilo skoro k nepoznání.

Když jsem tudy tlapkal prvně, užíval jsem si svištění po tajemných pěšinkách. Užíval jsem si červenou cestu, kterou jsem předtím jaktěživ nezmerčil. Užíval jsem si červené bahýnko v kožíšku, které strašně rychle zaschlo a v mžiku se z kožíšku ztratilo. Užíval jsem si tehdy každou chvíli a byl jsem moc zvědav, kam mne tlapky zanesou.

Nyní jsem tlapkal s podobnými pocity v kožíšku. Kam mne tlapky nesou, to jsem věděl moc dobře. Co jsem však netušil, bylo, co mne na místě čeká. Čeká mne hluboký les nebo planina? Nebo mne čeká les plný pidi stromků?

Tlapky mne nesly stále kupředu a já jsem najednou zjistil, že svištím po červené lesní cestě až se mi od tlapek práší. Svištěl jsem kupředu a pozoroval jsem přírodu. Nejednou jsem se vydal novou lesní cestou doleva a dosvištěl jsem do míst, kde mi svět ležel u tlapek. Nejednou jsem se vracel zpátky k člobrdici a směroval jsem jí na místo, které nesmí minout.

Svištěl jsem lesem nelesem, svištěl jsem po hřebeni hor. Svět mi ležel u tlapek, když jsem svištěl kolem betonové základny prý pro radary. Odtud jsem usvištěl jen pár kroků, prosvištěl jsem kolem borovice a už jsem seděl na Čákově vyhlídce.

Dosvištěl jsem na místo, kde když jsem byl prvně, nebylo vidět dál, než do korun blízkých stromů. Když sem tu byl naposledy, les byl tentam a pod tlapkami mi řádil Harvestor. Nyní jsem seděl na vyhlídce, kochal jsem se výhledem a pod fousky jsem si poštěkával, jak tu bude brzy krásně.

Z planiny po těžbě už na mne místy koukaly pidi stromky. Byť vím, že než se les zazelená, ještě mnoho let to potrvá, seděl jsem s otevřenou stejkárnou. Louže vzniklé těžbou dřeva brzy osídlí mí kámoši z hmyzí říše. Pidi stromky brzy zazelenají sráz. Za pár let mi tu bude svět ležet u tlapek a já pod tlapkami zmerčím mladý zdravý zelený les. A kdo ví, třeba ještě zmerčím i vysoké stromy a jednou si štěknu, takhle to tu vypadalo, když sem chodíval pan Čáka psát a rozjímat.

Líbí se vám mé příběhy a mou knihu doma ještě nemáte? Nevadí ;) Kniha je stále v prodeji a zakoupit si jí můžete zde: https://www.bookla.cz/eshop/zbozi/10000422. Kdo by chtěl mou knihu s věnováním, napište mi.

 

Tip na ubytování

 

Až se v mých stopách kamarádi vydáte a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Pod Kokšínem. Hotel se nachází na samotném okraji CHKO Brdy, odkud je to jen co by pro kostičku dosvištěl do pohádkové přírody.